Slovenska startup kompanija Cashila je prva u svijetu dobila bankarsku licencu za konverziju digitalne valute bitcoin u eure. Uz pomoć bitcoina, Cashila namjerava uvesti konkurenciju SWIFT sistemu. Ogromna većina novca u svijetu postoji samo u elektronskom obliku, u nulama ili jedinica na bankovnim računima, gotovine je samo nekoliko postotaka. Financijski tokovi bi u tom smislu mogli putovati vrlo brzo. Ipak, može se dogoditi da normalan, fizički poštanski paket od Ljubljane do Istanbula stigne brže nego transfer sa slovenskog bankovnog računa u Tursku. Između toga su globalni sistem SWIFT, zadužen za međubankarsku financijsku komunikaciju, različito radno vrijeme institucija, različite metode za provjeru identiteta i sprečavanje pranja novca ... i povezani troškovi.
Slovenska startup kompanija Cashila je prva u svijetu dobila bankarsku licencu za konverziju digitalne valute bitcoin u eure.
Uz pomoć bitcoina, Cashila namjerava uvesti konkurenciju SWIFT sistemu, izvještava RTV Slovenije.
Ogromna većina novca u svijetu postoji samo u elektronskom obliku, u nulama ili jedinica na bankovnim računima, gotovine je samo nekoliko postotaka. Financijski tokovi bi u tom smislu mogli putovati vrlo brzo.
Ipak, može se dogoditi da normalan, fizički poštanski paket od Ljubljane do Istanbula stigne brže nego transfer sa slovenskog bankovnog računa u Tursku. Između toga su globalni sistem SWIFT, zadužen za međubankarsku financijsku komunikaciju, različito radno vrijeme institucija, različite metode za provjeru identiteta i sprečavanje pranja novca ... i povezani troškovi.
Dva Slovenca, Tim Mitja Žagar i Jani Valjavec, kažu da su pronašli način da se značajno smanje troškovi međunarodnih doznaka, kao i trajanje. Rješenje: digitalna kriptovaluta bitcoin. Kako? Umjesto slanja eura, dolara i drugih valuta, kroz bankarski sistem putovat će bitne kovanice. U praksi, čak i ako društvo u različitim zemljama nema otvorene ispostave.
Uslugu još razvijaju, ali za sada, ostaje činjenica da je njihovo preduzeće Cashila trenutno jedino na svijetu sa licencom za obavljanje bankarskih transakcija putem bitnih kovanica za područje SEPA-e. Izdala je češka centralna banka i odnosi se na 28 zemalja EU, plus Island, Lihtenštajn, Norveška, Švicarska, Monako i San Marino.
I šta Cashila u praksi omogućava? Janez Novak, koji otvara račun kod Cashile, može biti samozaposleni, koji pruža usluge kupcima izvan Europske unije. Obveznik iz SDA zahtijevanu sumu američkih dolara pretvori u bitne novčiće na lokalnoj burzi i doznači na račun Cashile, konkretno, u Novakov odjeljak u gotovini. Plaćanje se vrši gotovo odmah, pri čemu kompanija naplati postotak provizije na sve prihode (i nula za troškove).
Novak odjeljkom u gotovini kod Cashile upravlja kao stvarnim bankovnim računom. Žagar i Valjavec čak tvrde da za prave ljubitelje, bitcoin kovanice u praksi mogu zamijeniti pravi račun kod bankarske institucije. Gotovina omogućava direktan prijenos na bilo koji drugi SEPA bankovni račun, uključujući i plaćanja svakodnevnih računa za struju, rate kredita, itd
Usluga je također korisna za državljana trećih zemalja koji daljinski (tj. izvan Europe) rade za evropska poduzeća i žele zaradu što je prije moguće u domovini. Klijent plaću doznačava na korisnikovu adresu kod Cashila, a potom primalac bitcoine u matičnoj zemlji mijenja za lokalnu valutu.
Dugoročna vizija uključuje ispostave Cashile u neevropskim zemaljama i partnerskim kompanijama, pri čemu se Slovenci prvu najavljuju u Južnoj Koreji, a potom i u pojedinim afričkim zemljama.